Värska

 Ma sõidan kaheks päevaks Värskasse. Värska on Põlvamaa kagupoolseim vald, mis piirneb Venemaaga ja asub ajaloolisel Setomaal. Värskat peetakse ka praeguse Setomaa keskuseks. Praegu on vallas 34 küla ja Värska alevik, elanikke on 1500 ringis, territoorium on 187,7 km². 
http://www.verska.ee/
 Sõidan sinna bussiga, mis läheb Pärnust Tartusse. Buss väjub 16.00 ja jõuab Tartusse 18.40. Sõidu hind on 9.50 eurot. Siis istun ümber teise bussi peale mis viib mind Värskasse. Buss väljub 18.45 ning jõuab Värskasse 20.30. See maksab 5.80 eurot. Sõidu kogu kestvus on 4 ja pool tundi ning kokku läheb mul 15.30 eurot.
http://www.bussireisid.ee/index.html?timm=1330686281
 Ööbin Värska sanatooriumis ja veekeskuses. Spa aadress on Väike-Rõsna küla 64034. Võtan endale Sootska sviidi mis maksab kaks ööd 172 eurot. Toas on  WC, dušš, televiisor, raadio ning rõdu vaatega Lämmijärvele.
                  
http://www.spavarska.ee/Majutus-sanatooriumis
 Esimesel päeval lähen Seto talumuuseumisse. Pileti eest maksan 1 euro ning võtan ka giidi kelle eest maksan 4.50 eurot.
Seto Talumuuseumis on võimalik tutvuda XIX sajandi lõpu ja XX sajandi alguse taluarhitektuuri, vanade tööriistade ja rikkaliku käsitööga. Ekspositsioonis on pool-kinnine hoov, elumaja, riide-, vilja-, söögiait, laut heinaküüniga, meeste töötuba, varjualused, suitsusaun, potivabrik, sepikoda, rehi ja tsäimaja. Enamus hooneid on originaalid, pärit Põhja-Setomaalt. Lisaks saab näha vahetuvaid temaatilisi näitusi vanast uueni, käsitööst kunstini, arheoloogiast ja ajaloost. Võimalik on osa võtta mitmesugustest, n. talsipühadest, seto pitsipäevadest, folklooriõhtutest, rahvakalendritähtpäevade tähistamisest, talutöödest.
7.jpg     9.jpg
http://www.verska.ee/ettevotlus/ettevotete-kataloog/muuseumid/seto-talumuuseum.html

Esimese päeva teise poole veedan sanatooriumis, kus ma ööbin. Lähen veekeskusesse ujuma ning käin ka infrapuna-, auru- ja soome saunas.

Teisel päeval lähen vaatama Värska kirikut.Mis ehitati1759.a. Petseri kloostri poolt Värskasse väike puust kirik püha suurkannataja Georgiuse (Jüri) auks, mis lammutati 1907.a. (vana kiriku altarikoht on tähistatud ristiga tornikesega), kui valmis uus kivist kirik.

                 


 Veel lähen vaatama Tonja küla. See on mõnus puhkuse veetmise paik kauni looduse rüpes. Ühele poole jääb kaunis ja rahulik järv, teisele aga mõnusalt tuules kohisev metsapark. Tonja küla on vana rida-kaluriküla, kus kõik majad asuvad tee järvepoolsel küljel. Küla keskel oli seto lauluema Anne Vabarna   (21.12.1877-7.12. 1964)  kodumaja. Aga Tonja külast umbes kilomeetri kaugusel Karisilla oja suudmes olevas Võporsovas tähistab graniidist mälestuskivi (skulptor Elmar Rebane) lauluema sünnimaja. Anne Vabarna rikkalik pärand sisaldab üle saja tuhande regivärsi rahvalaulu, lisaks veel muud suulist rahvaloomingut. Selles osas ei ole temaga võrdset.

  Samal päeval lähen vaatama ka Vertsuulitsa küla ja Laudsi pettaid. Väike külake paikneb järsuveerelise Mustoja oru idanõlvakul. Vanasti olevat olnud Verhuulitsa küla, mida läbis Liivimaalt Pihkvasse viiv kaubatee, varustatud kummaski otsas väravatega. Igal õhtul koos päikese loojanguga väravad suleti. Et edasi liikuda pidid kaubateel öösiti liikuvad voorid hommikut ootama. 
Laudsi pettai on aga vana mänd ümbermõõduga 3,35m ja kõrgusega 12m , mille juures toimusid vanasti mitmesugused usulised kombetalitused.
 http://www.verska.ee/index.php?leht=12&keel=1

  Esimesel päeval kui lähen Seto talumuuseumisse siis söön lõunat sealses Seto Tsäimajas, mis asub Seto talumuuseumi juures. Ning teisel päeval söön ma seal, kus ma ööbin ehk Värska sanatooriumis. Söön seal nii hommiku sööki, õhtu sööki kui ka lõuna sööki. Süüa pakutakse seal buffee-lauana. Kokku läheb mul sanatooriumis söögiks 10 eurot.


 








 Loodan et see reis tuleb huvitav!